Ovládací panel operačního systému Windows XP

 

Operační systém Windows XP je grafický systém, který umožňuje velké množství individuálních nastavení pro uživatele, jenž si tak může ovládání přizpůsobit co nejlépe vlastním potřebám.. Můžeme vybírat různá písma nabídek, velikosti písma, obrázky na pozadí a mnoho dalšího.

 

Ovládací panely otevřeme přes nabídku Start a následné kliknutí na Ovládací panely. Zobrazí se okno, kde jsou ikonkami a textem popsány jednotlivá nastavení systému, která můžeme měnit.

 

 

Obr.1: Ukázka zobrazení ovládacího panelu

Hlavní panel a nabídka Start

 

Hlavní panel je ta část pracovní plochy, kde je zobrazeno tlačítko „Start“ a především pak odkazy na spuštěné programy. Hlavní panel je obvykle umístněn na spodním okraji plochy, ale uživatel si ho může posunout na horní okraj obrazovky nebo k levému či pravém okraji. Přemístnění hlavního panelu provedeme uchycením lišty levým tlačítkem v neaktivním místě (tam kde nejsou žádné ikonky a mimo tlačítko Start) a následním tažením vzhůru, dolů nebo do stran dojde ke změně umístnění lišty. Tato možnost je k dispozici pouze pokud není hlavní panel uzamknut viz. dále.

 

Obr.2: Hlavní panel s nabídkou start

 

Uživatel může měnit i rozměry hlavního panelu, pokud je panel odemknutý. Stačí nejet myší k okraji lišty, dojde k změně kurzoru a v ten okamžik stisknutím levého tlačítka myši a následným tažením dojde ke změně velikosti lišty hlavního panelu.

 

Nastavení hlavního panelu a nabídky Start lze také vyvolat kliknutím pravým tlačítkem do prázdného místa na liště hlavního panelu a v otevřeném menu zvolit „Vlastnosti“.

 

Záložka „Hlavní panel“

 

Uzamknout hlavní panel – pokud je aktivní, nelze měnit rozměry a polohu hlavního panelu

Automaticky skrývat hlavní panel – pokud je aktivní, lišta panelu je viditelná pouze po najetí kurzorem myši mimo plochu v místě, kde je panel zobrazován (dole, nahoře, vlevo, vpravo)

Zobrazit hlavní panel nad ostatními okny – žádné okno nemůže překrýt panel, který bude vždy navrchu a okna se budou zasouvat pod něj

Seskupovat podobná tlačítka hlavního panelu – pokud je aktivní a máme nějaký stejný program spuštěn více než jednou, budou odkazy na tento program seskupeny do jediného odkazu na hlavním panelu a bude zde uvedeno číslo kolikrát je program spuštěn.

Zobrazit panel snadné spuštění – pokud je aktivní, můžeme v hlavním panelu umístnit zástupce aplikací stejně jako na plochu

Zobrazovat hodiny – povolí nebo zakáže zobrazení času v liště hlavním panelu

 

Záložka „Nabídka Start“

 

Zde můžeme přepnout mezi „Klasickou nabídkou Start“, což je styl zobrazování používaný ve starších verzích systému Windows (98, 2000 ...) a „Nabídkou Start“ systému Windows XP.

 

Nabídka Windows XP oproti „klasické“ obsahuje mnohem více voleb jako například odkazy na naposledy spuštěné programy hned na první straně nabídky, odkazy na „Dokumenty“, „Tento počítač“ a další. „Klasická nabídka Start“ se již dnes používá velmi zřídka.

 

Datum a čas

Můžeme nastavit aktuální datum a čas, který se pak používá v systému. Je důležité udržovat správné nastavení data a času, protože nastavené hodnoty jsou používány při vytváření souborů a činnosti dalších programů jako například antivirové programy, které potřebují mít nastaven přesný datum kvůli časovým aktualizacím.

 

Na záložce Časové pásmo můžeme nastavit časový posun vůči nultému poledníku a rovněž zvolit, jestli má systém sám automaticky měnit letní a zimní čas bez nutnosti zásahu uživatele.

 

Klávesnice

 

Tyto nastavení umožňují přizpůsobení klávesnice potřebám uživatele. Nejdůležitější je záložky „Rychlost“, kde můžeme volit rychlost opakování znaku při stále stisknuté klávese a rovněž prodlevu než dojde k opakování znaku.

 

Rozložení klávesnice máme české nebo anglické. Anglické rozložení neobsahuje české znaky s diakritikou a na alfanumerické části klávesnice v horní části s čísly platí symboly uvedené vlevo (číslo a horní znaky). Při českém rozložení platí české znaky a horní čísla. Mezi rozložením se přepínáme kliknutím do ovládacího prvku klávesnice viz. obrázek nebo klávesovou zkratkou Shift + Alt, což je daleko pohodlnější.

 

Místní a jazykové nastavení

 

Zde lze nastavit formáty čísel, měny a podobně, které jsou charakteristická pro daný region. Mohu zde doinstalovat některé speciální jazyky jako například Čínštinu atd.

 

 

Možnosti složky

 

Volba chování složek při procházení souborovým systém operačního systému. Na záložce „Obecné“ volíme vzhled oken a také jestli se po otevření složky má otevřít nové další okno nebo složku zobrazit v aktuálním okně.

 

Na záložce „Zobrazení“ pak můžeme nastavit další desítky rozličných  parametrů.

 

 

Myš

 

Zde můžeme nastavit chování myši a rovněž také měnit ukazatele myši (klasicky šipka, přesýpací hodiny ..).

záložky tlačítka,

 

Záložka tlačítka

 

V horní části můžeme zvolit prohození funkce levého a pravého tlačítka. V části „Rychlost poklepání“ volíme, jaká může být maximální prodleva mezi dvě stisknutími tlačítka při tzv. dvojkliku, který otevírá složky, spouští soubory ... Pokud nastavíme rychlost na „malá“ bude prodleva mezi stisknutími velká a můžeme tedy klikat pomaleji.

 

Ukazatele

 

V této části měníme ukazatele myši. Standardními jsou klasická nakloněná šipka a přesýpací hodiny, pokud čekáme na odpověď operačního systému. V části „Schéma“ můžeme vybrat z různých přednastavených voleb vzhledu.

 

V části vlastní můžeme ukazatel nahradit libovolným vlastním. To provedeme tak, že vybereme v levém sloupci akci ukazatele, následně stiskneme tlačítko „Procházet“ a na disku vybereme nový ukazatel.

 

Možnosti ukazatele

 

V této části můžeme nastavit rychlost pohybu myši po monitoru. Další možnosti jsou například ukazování stopy ukazatele (při pohybu za sebou kurzor myši nechává pruh, který za krátko zmizí.) anebo „Ukázat umístnění ukazatele po stisknutí klávesy CTRL“.  Tato funkce je vhodná, pokud se nám často stává, že nemůžeme najít kurzor myší například na splývajícím pozadí. Pokud je funkce aktivní, po každém stisknu klávesy Control a následném uvolnění se kolem aktuální pozice kurzoru myši objeví pohyblivý kruh. Kurzor se tak snadno najde.

 

Kolečko

 

Nastavuje chování kolečka myši. Můžeme nastavit počet řádků, o kolik se má posunout text při aktivaci kolečka, nebo můžeme nastavit, aby při pohybu kolečka byla posunuta celá stránka.

 

 

Přidat nebo odebrat programy

 

Tato část nastavení slouží především pro odinstalování programů, které již nepotřebujeme. Pokud chceme nějaký program z operačního systému Windows odinstalovat, máme tak učinit právě zde. Funkce odinstalace aplikaci (program) odebere ze systému a rovněž také smaže soubory této aplikace a tím uvolní místo na disku. Nikdy neodinstalovávejte aplikaci pouhým smazáním souborů na disku počítače, prodloužíte tím dobu spokojeného používání OS Windows bez nutnosti přeinstalace.

 

V levé části volíme, zda-li chceme pracovat s programy, které nejsou součásti instalace operačního systému, což je volba „Změnit nebo odebrat programy“. Pokud chceme konfigurovat součásti instalace Windows, zvolíme „Přidat nebo odebrat součásti systému“.

 

Drtivá většina programů není součástí systému, proto se budeme zabývat pouze první volbou.

 

V pravé části se po chvilce načítání zobrazí seznam všech nainstalovaných programů. V horní části můžeme zvolit řazení (podle abecedy, data instalace, četnosti použití a posledního použití). Pokud chceme nějaký program odinstalovat, musíme na něj kliknout levým tlačítkem v seznamu a po jeho vybrání stisknout tlačítko „Odebrat. Spustí se odinstalační proces.

 

Tlačítko změnit se používá pouze u rozsáhlejších programů, kde je možné přidávat nebo odebírat jednotlivé jeho součásti.

 

 

Tiskárny a faxy

 

Zde jsou zobrazeny všechny tiskárny a faxy, které následně můžeme používat z dalších aplikací jakou jsou například textové editory a další. Jedna tiskárna je vždy označena terčíkem jako výchozí, tato tiskárna bude vždy nabídnuta jako první při zadávání tisku. Pro změnu výchozí tiskárny stačí kliknout na nově požadovanou jako výchozí pravým tlačítkem a zvolit „Nastavit jako výchozí tiskárnu“.

 

V tomto místě můžeme také nainstalovat novou tiskárnu. Buď klikneme do prázdného místa mezi tiskárnami pravým tlačítkem a v následující volbě zadáme „Přidat tiskárnu“ nebo použijeme odkaz se shodným textem v levé části okna. Spustí se průvodce přidáním tiskárny, na druhé straně budeme dotázání, zda-li se jedna o místní tiskárnu nebo síťovou tiskárnu. Místní tiskárna, je tiskárna připojená přímo například USB kabelem k počítači, kde ji instaluji. Naopak síťová tiskárna je tiskárna připojená k jinému počítači, který je součástí počítačové sítě, v níž se nachází i počítač, na kterém tiskárnu instalujeme. V průběhu instalace může operační systém vyžadovat zadání cesty k ovladačům tiskárny. Ovladače tiskárny jsou dodávány většinou s tiskárnou na CD nebo je lze stáhnout z internetu.

 

Poznámka: Ve většině případů je společně s tiskárnou dodáváno i samoinstalační CD. Není tak nutné tiskárny instalovat tímto pracným způsobem.

 

 

Uživatelské účty

 

V této části mohu měnit nastavení uživatelských účtů tj. osob, které mají přístup k počítači. Pokud počítač používá jediná osoba, zpravidla existuje jediný účet. V případě, že na počítači pracuje více lidí (například celá rodina) vzniká potřeba oddělených účtů. Například bratr bude chtít mít na pozadí fotbalistu místo baletky a plno dalších nastavení. Každý účet má pak svá vlastní nastavení jako například zmíněné pozadí plochy, vlastní složku pro ukládání dokumentů (texty, fotky, videa ..) a vše se aktivuje přihlášením konkrétního uživatele. Účet lze navíc chránit také heslem, což umožňuje více soukromí.

 

Ve Windows XP máme dva typy účtů. „Správce počítače“, který může instalovat a odinstalovávat programy, vytvářet a měnit uživatelské účty a další funkce. Pak je zde účet s omezeným oprávněním, který zakazuje instalaci a odinstalaci programů a rovněž je omezen i v řadě dalších nastavení.

 

 

Zobrazení

Záložka Motivy

V této části můžeme vybrat z přednastavených schémat zobrazení operačního systému. Jednotlivé motivy se rozlišují především zvolením barevnosti. Z internetu lze stáhnout další motivy.

Záložka Plocha

 

Zde volíme pozadí plochy, které může být tvořeno obrázkem nebo barevnou plochou. V části „Pozadí“ vybíráme soubor s obrázkem, který chceme použít na pozadí. Pokud není požadovaný obrázek v seznamu a máme ho někde uložen, stiskneme vpravo tlačítko „Procházet“ a vybereme umístnění našeho nového pozadí. Pozice obrázku může být zvolena „Na střed“, „Vedle sebe“ a „Roztáhnout“. Ve volbě „Na střed“ bude obrázek zobrazen ve velikosti 1:1 a umístněn přesně na střed pracovní plochy. U volby „Vedle sebe“ dojde k opakování obrázku tolikrát, dokud nebude zaplněna celá plocha a poslední volba roztáhne nebo smrští obrázek tak, aby zabíral celou plochu. Při této volbě ale může dojít k deformaci obrázku pokud jeho poměr stran neodpovídá poměru stran plochy.

 

Poslední volbou je “Barva“, kde definujeme barvu pozadí. Pokud bude zvolen obrázek zakrývající celou plochu, nebude tato barva vidět.

 

Záložka Spořič

 

Spořič obrazovky je aplikace, která se spustí při nečinnosti počítače. Za nečinnost počítače považujeme stav, kdy uživatel nestiskne žádnou klávesu a nehýbne myší. Na monitoru je tak statický obraz (mimo situace, kdy přehráváme video), což může vést k poškození monitoru. Proto se používají tzv. spořiče obrazovky, které neustále mění zobrazovaný obsah a šetří tak monitor. Po hýbnutí myší nebo stiskem klávesy dojde k přerušení funkce spořiče a počítač se vrací do běžného stavu.

 

Požadovaný spořič vybereme v části „Spořič obrazovky“. V části „Počkat“ pak nastavíme po kolika minutách nečinnosti uživatele má dojít ke spuštění funkce spořiče. Tlačítkem „Náhled“ se ihned můžeme podívat, jak spořič vypadá.

 

Záložka Vzhled

 

Záložka vzhled je podobná se záložkou motivů. Můžeme zde upřesnit barvy oken, jejich styl a také velikost písma.

Záložka Nastavení

Zde nastavujeme rozlišení monitoru tj. počet bodů na monitoru a rovněž můžeme změnit i obnovovací frekvenci. Rozlišení měníme táhlem v části „Rozlišení obrazovky“. Operační systém nabízí podporovaná rozlišení grafickou kartou. Dejte pozor, aby rozlišení nepřesáhlo hodnotu, kterou podporuje monitor! V tomto případě by se zobrazila pouze černá obrazovka. Maximální podporované rozlišení monitoru je uvedeno v návodu k monitoru.

 

Části „Kvalita barev“ nám umožňuje nastavit barevnou hloubku (počet barev), které budou zobrazovány. Pro běžné použití stačí „Střední 16 bitů“, což jsou řádově miliony barev. Nižší hodnoty nedoporučuji nastavovat.

 

Pod tlačítkem upřesnit se skrývají další možnosti nastavení grafického adaptéru. Nejdůležitější je záložka Adaptér -> Zobrazit všechny režimy, kde nám jsou přehledně nabídnuty všechna podporovaná rozlišení včetně obnovovací frekvence.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zvuky a zvuková zařízení

Záložka Hlasitost

Nastavujeme hlasitost přehrávání všech zvuků (hudby) operačním systémem. Pokud zaškrtneme „Zlumit“, dojde  k vypnutí všech zvuků. Přepínač „Umístnit ikonku hlasitosti na hlavní panel“ pak určuje, zda-li má být ovládání hlasitosti dostupné přímo z hlavního panelu (ikonka repráčku vedle hodin).

Záložka Zvuky

 

Zde můžeme přiřadit jednotlivým akcím v operačním systému různé zvuky. Například můžeme doprovázet zvukem spuštění systému, zavření okna, vysypání koše a další. V nabídce „Události programů“ nejdříve vybereme akci, pro kterou chceme nastavit např. „zavření okna“ a v části zvuky vybereme požadovaný zvuk nebo přes tlačítko „Procházet“ nahrajeme zvuk nový.

 

Záložka Zvuk

Na této záložce volíme výchozí zařízení pro přehrávání zvuků. Hodí se v případech, kdy je v počítači nainstalováno více multimediálních zařízení, která pracují se zvukem. Pokud máme nainstalovanou pouze jednu zvukovou kartu, není potřeba na této záložce nic měnit.

Záložka Hlas

Totéž co záložka Zvuk, ale pro záznam zvuků (mikrofon ...)