TOPOLOGIE SÍTÍ A AKTIVNÍ SÍŤOVÉ PRVKY
= způsob jakým jsou počítače vzájemně propojeny
Sběrnice
- počítače jsou připojeny ke společné sběrnici
- toto zapojení je nestabilní a proto se již dnes nepoužívá
Kruh
- počítače jsou propojeny jedním průchozím kabelem do kruhu (první počítač je spojen s druhým a posledním počítačem v síti)
- výhodou je malé množství kabeláže
- nevýhodou je, že v případě přerušení kabelu dojde k nefunkčnosti sítě
Hvězda
- prakticky dnes jediné používané propojení
- od každého počítače vede samostatný kabel do rozbočovače
- výhodou je vysoká stabilita, přerušením jednoho kabelu nefunguje pouze PC, ke kterému kabel vede
- nevýhodou je velké množství kabelů, které se musí natáhnout
AKTIVNÍ SÍŤOVÉ PRVKY - SÍŤOVÉ ROZBOČOVAČE
- rozbočovače se používají v sítích zapojených v topologii Hvězda
- rozbočovač má za úkol propojit libovolné dva počítače v síti (přeposílat data od jednoho PC ke druhému)
typy
a) HUB
- HUB přeposílá všechny data, tak že příchozí data od jednoho PC pošle všem dalším počítačům v síti, aniž by zjitšťoval komu data patří. Cílové počítače pak data odmítnou (pokud jim nepatří) nebo přijmou (pokud jim patří)
- Hodí se spíše do malých sítí, kde neklademe vysoké nároky na rychlost
b)
SWITCH [swič]
- má stejnou funkci jako HUB, ale na rozdíl od HUBu je „chytrý“, protože požadavky posílá jen počítačům, kterým jsou určena a celá síť je tak mnohem rychlejší
c) ROUTER
- router se v podstatě chová jako SWITCH s tím rozdílem, že má přidělenu vlastní IP adresu a má vstup na připojení sítě typu WAN (k internetu)
- router dokáže zastávat některé funkce serveru jako je sdílení připojení k internetu pro pracovní stanice, firewall (zabezpečení sítě proti průniku neoprávněných uživatelů do vnitřní sítě z venku), směrování portů na konkrétní IP adresy ve vnitřní síti a další
- router může být buď pouze kabelový (propojení stanic s routerem je vedeno výhradně kabalem) nebo také bezdrátový. Bezdrátový router umí vysílat tzv. WI-FI signál a stanice se tak mohou připojit i bezdrátově, pokud jsou v dosahu vysílání routeru a jsou vybaveny bezdrátovou síťovou kartou. Nejčastěji se dnes setkáváme s routery, které jsou jak kabelové tak souběžně bezdrátové.
d)
REPEATER [ripítr]
- repeater se používá tam, kde je potřeba zvýšit dosah sítě
- repeater může být kabelový (standardní maximální délka připojovacího se 4 páry vodičů kategorie 5e se udává 100m) nebo bezdrátový (dosah WI-FI sítě záleží na prostředí, uvnitř budov je výrazně nižší než na volném prostranství)
Pozn.: Lze propojit v síti více HUB a SWITCH dohromady. Lze k zařízení typu Router připojit SWITCH nebo HUB, zvýší se tak kapacita možných připojení počítačů kabelem až do maximálního počtu počítačů, co dokáže router obsloužit.