E-MAIL

 

E-mail = elektronická pošta

-         pomocí sítě Internet si mohou jednotliví uživatelé sítě posílat zprávy podobně jako dopisy běžnou poštou

-         e-mail může obsahovat text ale také obrázky nebo libovolné soubory

-         všechny přiložené soubory  označujeme jako přílohy

-         každý e-mail musí mít definovaného odesílatele, příjemce, předmět zprávy a text zprávy

-         za odeslání e-mailu se neplatí žádné poplatky a při jeho odesílání je potřeba být připojen k Internetu

-         odesílání zpráv probíhá přes tzv. SMTP server a jeho název získáte od poskytovatele připojení k Internetu nebo správce domény

-         přijaté zprávy se ukládají na serveru a příjemci si je pak pomocí speciálních poštovních programů stahují zprávy do svého PC, kde si je mohou přečíst (e-maily lze většinou bez nutnosti stahovaní do vlastního PC si přečíst přímo na serveru pomocí internetového prohlížeče)

-         server, kde jsou zprávy ukládány se většinou nazývá jako POP server nebo také „server příchozí pošty“

 

E-mailová adresa

 

info@zskokonin.com

 

-         e-mailová adresa se skládá ze jména (označení) příjemce (v našem případě info), dále následuje speciální znak @ (zavináč) a poté jméno domény nebo subdomény ve které je e-mail vytvořen

-         pravidla pro vytváření jména před zavináčem jsou podobná jako pro vytváření jmen domén tj. nejsou povoleny žádné speciální znaky a mezera. Můžeme tak použít písmena a-z bez diakritiky a dále pak znaky - .  _ (pomlčka, tečka,podtržítko)

-         ve jménu stejně jako v doméně nejsou rozlišována velká a malá písmena (info@zskokonin.com je stejné jako INFO@zskokonin.com nebo Info@zskokonin.com)

-         každý e-mail je na světě jedinečný!

-         Počet e-mailů v jedné doméně není nijak omezen

 

Jak získat e-mail

-         o vytvoření e-mailové schránky můžete požádat správce vaší domény

-         lze také získat e-mail zdarma bez nutnosti registrace vlastní domény (www.seznam.cz, www.centrum.cz, www.atlas.cz a další)

 

E-mail a bezpečnost

Vzhledem k tomu, že prostřednictvím e-mailu lze odesílat jakékoliv soubory jako přílohu, slouží e-maily velmi často k rozesílání a šíření virů. Viry nemohou být šířeny textem, ale výhradně souborem v příloze, který je ve většině případů samospustitelný (přípona exe). Pokud takovýto e-mail obdržíte od neznámé osoby, nikdy přílohu neotvírej ani neukládej na disk svého počítače. E-mail okamžitě smaž. Samotné otevření e-mailu virus nešíří, ale otevření nebo další manipulace s přílohou ano.

Obecně samospustitelné soubory s přílohou exe otvírej jen v případě, že jsi si 100% jist, co soubor dělá a kdo ho odeslal!

SPAM

SPAM je v současné době největším problémem internetu a s ním spojené e-mailové služby. Je to elektronická obdoba šíření reklamních letáků do schránky. Za SPAM považujeme každý doručený e-mail, který nabízející nějaké služby či jiné nabídky a zpravidla je odeslán cizím odesílatelem, kterého příjemce nezná. V současné době je většina odesílané pošty přes Internet SPAM a proto je to vážný problém, které se snaží řešit legislativy jednotlivých zemí.

V České republice je rozesílání SPAMu přestupkem, za který hrozí vysoké finanční sankce. Pokud chceš odeslat nějaké obchodní sdělení, musí být předem příjemce osloven s dotazem na souhlas se zasláním reklamního e-mailu a až po jeho odsouhlasení, může být e-mail legálně odeslán.

Problémy se SPAMem řeší různé filtry nainstalované na serverech příchozí pošty, které automaticky mažou e-maily rozpoznané jako SPAM.

Na doručený SPAM nikdy neodpovídej, protože tím odesílateli jen potvrdíš, že má správný existující e-mail a zpravidla to vede k opačnému efektu a SPAMu začne chodit ještě mnohem více.

 

Pravidla pro vytváření hesel

Ke každé e-mailové schránce přistupujeme pod přihlašovacím jménem a heslem. Pokud není heslo přiděleno automaticky a jeho výběr je ponechán na majiteli e-mailové adresy, je třeba dbát následujících pravidel

a)      heslo by nemělo být intuitivní (nepoužívejte vlastní jméno, přezdívky, jméno příbuzných či domácích zvířat), lidé z vašeho okolí, kteří vás znají, by toto heslo mohli uhádnout.

b)      heslo by nemělo být příliš jednoduché (1234, abcd a podobné kombinace jsou jedny z prvních, kteří piráti zkouší)

c)      správné heslo by mělo obsahovat minimálně 5 znaků a mělo by obsahovat jak písmena tak alespoň jednu číslici a pokud možno nedávat žádný smysl

Heslo si nikdy neukládej v počítači, pokud na něm pracuje více osob! Pokud musíš heslo napsat na papír, tak ho uchovej mimo počítač. Nezadávej heslo v přítomnosti cizí osoby.